Особливості написання НЕ з різними формами дієслова

З усіма формами дієслова (крім дієприкметника) не майже завжди пишеться окремо: не зупинити, не зупинив, не зупинять, не зупини, не зупинено, не зупинивши.
Разом не пишеться в дев'яти дієсловах, які без не не вживаються: неволити, ненавидіти, непокоїти, непритомніти, нехтувати, незчутися, нетерпеливитися, нездужатися, нетямитися.

Разом і окремо не пишеться залежно від значення в таких дієсловах: нездужати "хворіти" і не здужати "не могти, не подолати", неславити "ганьбити" і не славити "не прославляти", нестямитися "втратити самовладання" і не стямитися "не повернутися до тями", непокоїтися "турбуватися" і не покоїтися "не лежати".

У префіксі недо-, якщо він вказує на неповноту, половинчастість дії, не пишеться разом: недобачати "погано бачити", недочути "погано чути", недосипляти "мало спати", недоїдати "голодувати", недооцінювати "знижувати оцінку", недолюблювати "відчувати неприязнь", недовиконувати "виконувати неповністю". Від цих дієслів треба відрізняти дієслова з префіксом до-, перед якими вжито заперечну часту не: не дочекатися, не доторкатися, не достукатися, не дорахувати.

З дієприкметниками не може писатися і окремо, і разом.
Якщо при дієприкметнику є слово, яке пояснює його, то не обовязково пишеться окремо: не знаний (де?) тут, не чуваний (доки?) досі, не пізнаний (коли?) ще, не полоханий (ким?) ніким.

Якщо при дієпримктеинку немає пояснювального слова, то не можна писати і разом, і окремо, як із прикметником: поле незасіяне (є незасіяне) і поле не засіяне (не є засіяне).

Слід розрізняти заперечне слово немає (у нього немає часу), яке можна замінити формою нема і в якому не пишеться разом, та дієслово не має (він не має часу), яке не замінюється формою нема і з яким не пишеться окремо.